Бач годишње посети до десет хиљада туриста

Тврђава би могла бити поново опасана водом

1842
Фото: БАП ВЕСТИ

БАЧ: По атрактивности културно-историјских споменика, Бач превазилази локалне оквире, а годишње га посети до 10.000 туриста, каже за „Дневник” директор Туристичке организације Бач Дарко Војновић.


Мала и сиромашна општина, једна је од ретких, која по његовим речима поседује толико културних добара и културно-историјских споменика на једном месту. Самим тим Бач има велики туристички потенцијал, са Тврђавом из 14 века и Фрањевачким самостаном из 12. века, остацима турског купатила, ловним туризмом, потом бициклистчком стазом „Еуровело 6”, природним језером Провала, обалом Дунава, природним лепотама и многобројним чардама.

Док се један број људи који живи у овом делу Војводине окреће ка туризму и могућности да од њега заради, Војновић појашњава да иако има помака то није на оном нивоу на ком би требало да буде.

– Све је више људи који се окрећу ка отварању малих домаћинстава, па и гастрономији, али би тај број могао бити већи. Мислим да је проблем у свести људи и да је потребно много више едукације грађана. Када сам постао директор Туристичке организације Бач 2014. године, мој први задатак је био да обиђем куће у подграђу, улице која води до Тврђаве у Бачу. У сваку кућу сам ушао и покушао објаснити људима, да је довољно да викендом изнесу мали столић и своје производе. Мислим да људи то нису схватили у правој мери, али има побољшања, не могу да кажем да нема. Рецимо у Бачу до пре пар година нисмо имали смештаја ни за један аутобус туриста, сада има око 120 лежаја. Реч је о два новоизграђена хотела, али и о многобројним сеоским домаћинствима – појаснио је Војновић.

Оно што у овој општини с нестрепљењем очекују, је и одлука о томе да ли ће Бач бити на листи Унеска.

Тврђава би могла бити поново опасана водом

Дарко Војновић каже да постоји идеја да се побољшају визуелни и звучни ефекти у оквиру саме Тврђаве у Бачу.

– У плану нам је пуштање воде око Тврђаве, јер је некада била опасана реком Мостонгом. Сада је на 500 метара ваздушном линијом канал Дунав-Тиса, те постоји могућност да се поново Тврђава опколи водом и да прелепо изгледа. То би омогућило и нове садржаје, попут вожње чамцима, како би се употпунила туристичка понуда – појаснио је наш саговорник.

–  Документ под називом „Номинациони предео Бача”, у чијој изради је учествовао велики број стручњака, предложен је за упис на Унескову листу светског културног и природног наслеђа. Тај предлог је од великог значаја за Србију, јер се по први пут номинује за нову категорију културног добра, културни предео. Постоје три опције. Прво је да нам врате досије, што се надамо да се неће догодити. Друга могућност је да нам врате досије на допуну, а трећа опција је да коначно Бач уђе на листу Унеска. Након тога се буквално мења све из корена. То има великог утицаја и значаја за грађане како у Подграђу Тврђаве, тако и у целој општини – појашњава Војновић.

Подсетио је и на то да институција на чијем је челу, а за побољшање садржаја учествује у новим пројектима, али да им максимално помажу Покрајина, Републичка влада као и локална самоуправа.

Остави одговор

Молимо вас унесите ваш коментар
Унесите ваше име овде