Грађани добијају опцију да плаћају струју по динамичкој тарифи

Ево шта то тачно значи

155

Изменама Закона о енергетици потрошачима ће бити омогућено да плаћају струју по динамичкој тарифи. То заправо значи да се за потрошаче који одаберу овај систем укида онај који је постојао деценијама – јефтинија струја ноћу, а скупља дању. Они ће, уместо тога, струју плаћати по ценама какве су на берзи.


За потрошаче који имају двотарифна бројила, струја се током ноћи обрачунава по нижој тарифи. Када је струја јефтинија, зависи од региона. Тако у Војводини период „јефтине струје“ траје од 23 до седам сати, у Београду од поноћи па до осам сати, а у централној Србији од 22 до шест часова ујутру, подсећа Нова економија.

Они потрошачи који имају једнотарифно бројило, плаћају струју по истим ценама, у било које доба дана да је користе, а које су нешто ниже од дневне тарифе код двотарифних бројила.

Међутим, увођење паметних бројила, али и измене и допуне Закона о енергетици, омогућиће грађанима да пређу на плаћање струје по ценама на берзи. Ову новину министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић најавила је као „динамичке тарифе“.

Како се наводи у Закону, „уговор о променљивој цени електричне енергије је уговор о снабдевању електричном енергијом између снабдевача и крајњег купца који одражава промене цене на организованом тржишту“.

„Динамичке тарифе за електричну енергију значе да се цена електричне енергије коју плаћа купац мења у одређеном периоду у зависности од понуде и тражње. У зависности од могућности примене, ове промене могу бити по данима, али и по сатима у оквиру једног дана. Овај систем помаже уравнотежењу употребе енергије и подржава мрежу подстицањем корисника да пребаце потрошњу на мање оптерећене периоде, када би цена електричне енергије била нижа у односу на периоде са већом потрошњом“, кажу из Министарства рударства и енергетике за Нову економију.

Даље, у закону се наводи да сваки потрошач који има паметно бројило може да закључи уговор са променљивом ценом струје са снабдевачем. У случају да потрошач нема паметно бројило, али жели да плаћа струју по динамичкој тарифи, он може да поднесе захтев за његову уградњу.

Паметно бројило је кључно, јер оно мери потрошњу сваког сата, а на берзи се цене мењају управо из сата у сат – највише су када је и потрошња највећа, ујутру и предвече.

С друге стране, постојећи системи плаћања, по вишој и нижој тарифи, остаће непромењени, кажу из Министарства.

Потрошачи ће имати право на бесплатан приступ апликацији за поређење понуда снабдевача, којих у Србији, према подацима Агенције за енергетику, има 54 активних, а главни и највећи је Електропривреда Србије. Апликација ће, према новим одредбама, покривати цело тржиште у Србији и пружати тачне и ажурне информације на „једноставном и недвосмисленом језику“.

Шта то значи у пракси?

„У пракси, ово значи да Србије иде ка светским ценама“, каже за Нову економију стручњак за енергетику Милош Здравковић, који подсећа да су цене у Србији ниже од берзанских.

„За сваки киловат струје, ЕПС је у губитку 10 или 20 одсто. Додатни је проблем што ми немамо капацитете, па се не снабдевамо само из сопствене производње, већ струју и увозимо“, каже Здравковић.
То намеће логично питање – зашто би неко одабрао овакав начин плаћања струје, ако није исплатив?

Здравковић заправо сматра да је добровољни прелазак на динамичку тарифу само почетак, те да би у будућности то могла да постане обавеза за све потрошаче.

„Делује да је циљ да сви пређемо на такав начин наплате, који ће бити скупљи. С обзиром на то ко води ЕПС, очигледно је да се овде размишља да он преживи, али мора да се пази и да потрошачи преживе“, закључује Здравковић.

Остави одговор

Молимо вас унесите ваш коментар
Унесите ваше име овде