„Наши славуји“ у одразу суза радосница

Фестивал је одржан у суботу (23.11.), у Бачу

304
Фото: Гордана Бјелајац

БАЧ – Други дечији певачки фестивал „Наши славуји“, одржан је у суботу, 23. новембра у великој сали Народне библиотеке „Вук Караџић“, у Бачу.


Тридесет један славуј из Општине Бач, певајући двадесет пет песама из целог региона, у аутентичним ношњама од којих су неке старе и по сто година, од почетка до краја су држале пажњу презадовољној публици.

Низале су се знане и омиљене мелодије, али су се низали и уздаси и сузе радоснице. „Тамбураши моји свирајте ми ви“, „Ај на рогаљ, момче“, „Море изгрејала сјајна месечина“, „Српкињица једна мала“, „Све птичице запјевале“, „A tam hore v našom“, „Андроверде“, „Лихнида“, „Русе косе цуро имаш“, „Čo bolo to bolo“, „Македонско девојче“, „Ја сам рођен тамо на салашу“, „Кад ја пођох на бембашу“, „Horgosi
csarda ki van“, „Синоћ кад је пао мрак“, „За моју Милицу“, „Horela lipka horela“ и друге народне, традиционалне, тамбурашке, староградске песме и севдалинке смењивале су се сачињавајући прелепи мултикултурални низ, попут најлепше огрлице од бисера.

И свирачи, и маестрални диригент, доктор музике Јурај Суђи, остварили су сјајну интеракцију са публиком, која није штедела аплаузе. Иначе, управо на његову иницијативу, а по узору на Фестивал „Селечански славуји“, који у Селенчи реализују већ више од 15 година, донета је одлука да се и од 2023. године у Бачу организује овакав Фестивал.

Циљ је да на Фестивалу „Наши славуји“ певају деца из Општине Бач и гости узраста од седам до двадесетдве године, уз музичку пратњу деце
и одраслих, у аутентичним ношњама земље, региона или места одакле песма потиче.

Осим родитеља и поклоника дечије извођачке уметности, Фестивал су подржали чланови општинског руководства Општине Бач, председница Лела Милиновић, заменица председнице Марина Балабан, председница Скупштине Општине Бач Александра Берић, Милинка Хрћан, в.д. помоћница покрајинског секретара за националне мањине, општински већници и одборници Скупштине општине Бач, директори јавних и других предузећа, образовних и других институција, представници невладиних и верских организација и цркава и други.

„Деца су наше највеће благо и будућност нашег друштва. Наша одговорност је да им обезбедимо окружење у којем ће расти, учити, стварати и развијати се у сигурно и срећно друштво. Овај Фестивал није само прилика да се сви окупимо и уживамо у интерпретацијама наших славуја, већ и да подржимо наше таленте, машту и снове“, истакла је председница општине Бач, Лела Милиновић приликом отварања Фестивала.

Носилац пројекта, односно главни организатор Фестивала је Удружење Културно-етнолошки клуб „Искон“ из Бача а у реализацију Фестивала су биле укључене Општинска управа Општине Бач, Народна библиотека „Вук Караџић“ Бач, Туристичка организација општине Бач, све образовне институције Општине Бач – претшколска установа, основне школе и средња Пољопривредна школа, КУД „Младост“ из Бача, Литерарно-музичком удружењу „Сава“ из Вајске, Камерни хор „Zvony“ из Селенче, Дидина етно кућа из Бача, Удружење Колевка Бачке из Бача, Хрватско културно-
уметничко и просвтно друштву „Матош“ из Плавне и Гимназија „Јан Колар“ из Бачког Петровца.

Селектори Фестивала су били доктор музике Јурај Суђи, Милица Јовин етнолог-антрополог и Блаженка Давидовић, педагог, а сви учесници су били победници, јер је Фестивал био ревијалног карактера.

Фестивал „Наши славуји“ су поред бројних спонзора, финасијски подржали Општина Бач и Министарство културе. До следеће године, када је у плану да буде реализован трећи по реду фестивал „Наши славуји“, ћутке ће се сабирати утисци које су сви понели са собом, јер као што рече Моцарт – Музика се не налази само у нотама, већ и у тишини између њих.

Остави одговор

Молимо вас унесите ваш коментар
Унесите ваше име овде